Zdun

Zdun

11 sierpnia 2018 Wyłącz przez Radek

Zdun to zawód z kilkusetletnią tradycją. Dzisiaj zaliczany jest do zamierających, ale jak mówią sami zainteresowani mija się to z prawdą, ponieważ obserwują ożywienie w swojej branży. Znajduje się coraz więcej chętnych do uprawiania tej trudnej profesji.

Oni mają jeszcze szanse nauczyć się fachu od najstarszych, aktywnych wciąż przedstawicieli tego zawodu. Kiedyś bycie zdunem to był prestiż. Taki fachowiec miał wiele zleceń, bo przecież budował na zamówienie piece kuchenne, pokojowe i chlebowe w każdym domu a potem je naprawiał.

Współpracował ściśle z garncarzem, który wytwarzał kafle potrzebne do skonstruowania pieca. Dzisiaj buduje głównie kominki a istniejące gdzieś jeszcze piece konserwuje i naprawia. Zdarzają się jednak klienci, którzy chętnie wracają do tradycyjnych metod ogrzewania i w swoich domach chcą mieć kaflowe piece.

Poszukują zdunów i zamawiają u nich piece z pięknych, wytwornych kafli. Zawsze będą tacy zleceniodawcy i dlatego można powiedzieć, że ta prestiżowa branża ma duże szanse na przetrwanie.