Przepiękne Bory Tucholskie – czym są?

30 stycznia 2019 Wyłącz przez Radek

Zastanawiacie się gdzie spędzicie czas, spokojnie odpoczywając na łonie natury? Polska jest pełne tego typu miejsc, więc teoretycznie nie powinniście mieć z wyborem żadnego problemu. Czasami jednak bogactwo wyboru, także jest problemem, dlatego ze swojej strony polecamy cudowne Bory Tucholskie.

To olbrzymi kompleks borów sosnowych, a szacuje się, że jego powierzchnia liczy około 3 tysięcy kilometrów kwadratowych. Znajduje się w dorzeczu Wdy oraz Brdy.

Na terenie kompleksu znajduje się mnóstwo terenów związanych z ochroną przyrody – Park Narodowy, liczne parki krajobrazowe czy rezerwaty. Oprócz licznych rodzajów sosen, które są dominujące we florze Borów Tucholskich, na ich terenie znajdziemy także torfowiska, żurawinę błotną czy bagna.

Czym jest to spowodowane? Przede wszystkim licznym klęskami żywiołowymi, które miały znaczący wpływ na obecne ukształtowanie terenu oraz żyjące tam gatunki fauny czy flory. Jednak i tak można spotkać tam rozmaite zwierzęta, przede wszystkim ptaki takie jak orzeł bielik.