Opony zimowe

Opony zimowe

22 września 2017 Wyłącz przez Radek

Zima to czas zmian, które są odczuwane również przez zmotoryzowanych. Tak jak zmieniamy letnie sandały na kozaki, tak nasze ukochane samochody musza mieć wymienione opony. Ponieważ jazda po ośnieżonej i oblodzonej nawierzchni z letnimi oponami może zakończyć się wypadkiem. Poza tym istnieje również ryzyko otrzymania mandatu, czego każdy woli uniknąć. Jakie rodzaje bieżników opon zimowych można spotkać na rynku? Na które najlepiej się zdecydować by służyły nam i naszym pojazdom przez długi okres czasu?

Bieżnik bieżnikowi nie równy

W sklepach znaleźć można trzy rodzaje bieżników opon. Każdy z nich jest stosowany do zupełnie różnych typów pojazdów. Zalicza się do nich poniżej wymienione typy:

  • bieżniki kierunkowe;
  • bieżniki asymetryczne;
  • bieżniki symetryczne;

Pierwszy rodzaj, czyli bieżniki kierunkowe są bardzo popularnym na rynku towarem używanym przez właścicieli samochodów w okresie mroźnych miesięcy. Dzięki nim znacznie łatwiej jest hamować na ośnieżonej powierzchni lub podczas roztopów. Bardzo dobra przyczepność jest chwalona przez użytkowników szczególnie w podróży odbywającej się po śliskich powierzchniach.

http://katalizatory-dolnoslaskie.pl/lubin.html

Charakterystyczną cechą opon, które mają bieżniki kierunkowe jest kształt samego bieżnika – to strzałka przypominająca wzór jodełki. Drugi rodzaj, noszący nazwę bieżnika asymetrycznego określa opony najczęściej montowane w samochodach o średniej i wysokiej klasie. Na powierzchni tego typu opon znajduje się instrukcja dotycząca sposobu ich zakładania. Znoszenie z trasy auta podczas wykonywania zakrętów, wyposażonego w tego typu zabezpieczenie jest mało prawdopodobne. Dlatego warto zdecydować się na ten rodzaj bieżnika, który po każdej stronie ma różny kształt klocków. Symetryczne bieżniki coraz rzadziej są kupowane przez właścicieli samochodów. Głównie dlatego, iż technologia stosowana do ich wykonania nie należy do zaawansowanej. Przez co nie są tak bezpieczne jak poprzednie typy. Spotkasz je w przypadku samochodów niskiej klasy oraz na ciężarówkach.

Pamiętaj, że kupując opony zimowe musisz zainwestować w cztery, a nie dwie sztuki. Inaczej narażasz swoje bezpieczeństwo. Rodzaj Twojego pojazdu i styl prowadzenia samochodu, a także warunki w jakich będziesz korzystał z wybranego produktu to czynniki mające ogromny wpływ na wybór określonego typu opony, nie jest on dobrowolny. Określ przed zakupem na jakim terenie będziesz poruszał się samochodem najczęściej zimą. Ponieważ długość dystansów i podłoże mają ogromne znaczenie przy decyzji o inwestycji w opony kierunkowe, asymetryczne lub symetryczne. Nie kieruj się jedynie ceną i oszczędnością. Na własnym bezpieczeństwie oraz spokojnej podróży pasażerów zwyczajnie nie warto oszczędzać. Inwestycja w dobre opony, spełniające wszelkie wymogi będzie służyła Tobie i Twojemu pojazdowi przez kilka sezonów. Wystarczy odpowiednio zadbać o ogumienie kół samochodu przy jego przechowywaniu w sezonie wiosenno-letnim.

korki warszawa www.korespondentdrogowy.pl