Od kiedy używać maty edukacyjne?

Od kiedy używać maty edukacyjne?

13 stycznia 2021 Wyłącz przez Radek

Za pomocą mat edukacyjnych można uzyskiwać bardzo ciekawe efekty w aspekcie związanym z rozwojem dziecka. Ich rosnąca popularność nie wzięła się znikąd, ale stanowi naturalną odpowiedź na zmianę profilu użytkowania zabawek przez maluchy. Wynika to zarówno z woli ich rodziców, jak też z zaleceń ekspertów zajmujących się edukacją i psychologią dziecięca. Zabawka ma dziś coraz częściej rozwijać, ma pobudzać wyobraźnię, stymulować intelekt i zmysły dziecka. Nie ma być jedynie kawałkiem kolorowego tworzywa, z którego samego posiadania dziecko nie odnosi żadnych realnych korzyści.

Może to wyglądać zgoła inaczej i właśnie dlatego maty edukacyjne stanowią jedno z popularniejszych rozwiązań w ostatnich dekadach. Kiedy jest dobry moment, aby sięgnąć po takie maty? Na pewno wczesny okres niemowlęcy to zdecydowanie przedwczesny moment. Dziecko musi osiągnąć pewien stopień rozwoju potencjału poznawczego, aby korzystanie z mat mogło przynieść pożądane efekty. Oprócz tego trzeba pamiętać, aby każde z dzieci miało do dyspozycji maty dopasowane do indywidualnych potrzeb wynikających z wieku i możliwości. Inaczej projektuje się maty edukacyjne dla dziecka półrocznego, a inaczej te odpowiednie dla dwulatków.

Nacisk kładzie się na inne rzeczy, dlatego z upływem kolejnych miesięcy trzeba sięgać po inne warianty mat. Odpowiedni moment, aby sięgnąć po matę edukacyjną Zdaniem części specjalistów najlepszym okresem do stosowania mat w procesie edukacyjno-wychowawczym jest przedział pomiędzy 4. a 6. miesiącem życia. Wtedy bowiem kształtuje się najwięcej podstawowych funkcji poznawczych, a wrażliwość na bodźce jest podwyższona.

Wtedy właśnie korzystanie z mat może przełożyć się na optymalne efekty. Duże znaczenie ma również wysoka mobilność dziecka w tym okresie – bardzo chętnie przewraca się ono z pleców na brzuch i właśnie dzięki temu zainteresowanie matą będzie wtedy większe. Generalnie spokojnie można podsuwać matę już trzymiesięcznym dzieciom, ponieważ stopniowo będą się nią coraz bardziej interesować. Warto nabyć matę bardziej zaawansowaną, która ma nieco więcej do zaoferowania. Chodzi przede wszystkim o to, aby mata mogła dziecku posłużyć przez dłuższy czas.

Często składają się one z bogatego zestawu elementów, które można dodawać i odejmować, zmieniając charakter maty. Najlepszym wyborem będzie taki model, który sprawdzi się na przestrzeni wielu miesięcy użytkowania. Czasami to de facto kilka mat w jednym, co ma wiele praktycznych walorów i na dłuższą metę pozawala zaoszczędzić nieco pieniędzy.

https://swede.pl www.wydawnictwopuls.pl