Dawni mistrzowie

Dawni mistrzowie

9 sierpnia 2018 Wyłącz przez Radek

Są takie regiony w kraju, gdzie można jeszcze dzisiaj znaleźć dawnych mistrzów pewnych zanikających zawodów. Działają jeszcze, ale ze świadomością, że odchodzą w zapomnienie.

Nawet jeśli chcieliby przekazać młodym ludziom swoją bogatą wiedzę, tajniki pracy, nauczyć tak potrzebnego do niedawna fachu, to nie znajdują chętnych. Młodzież masowo wyjeżdża do dużych miast, kształci się w kierunkach mało, albo wcale nie związanych z tradycją.

Technologiczny rozwój spowodował bowiem pojawienie się nowych branż i zawodów aktualnie najbardziej potrzebnych. Po co komuś dzisiaj np.

zdun, skoro zamieszkuje w domu ogrzewanym elektrycznie czy gazowo? Młodego człowieka zainteresuje raczej system komputerowy, dzięki któremu będzie mógł sterować temperaturą we własnym mieszkaniu. Po co komuś szewc, skoro może zakupić nowe obuwie w cenie zbliżonej do ceny usługi rzemieślnika? Po co komuś krawcowa, skoro w każdym markecie z odzieżą znajdzie tanie ubrania w swoim rozmiarze? Dawni mistrzowie nie znajdują dziś racji bytu z powodu szybkiego tempa życia i rozwoju technologicznego.

www.kdk.info.pl